RSDW10H-05
DigiKey Part Number
1866-RSDW10H-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSDW10H-05
Description
DC/DC CONVERTER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 43V - 160V Input
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
43V
Package / Case
24-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.50" H (31.8mm x 20.3mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, EAC, UKCA
Current - Output (Max)
2A