RSDW08F-15
DigiKey Part Number
1866-RSDW08F-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSDW08F-15
Description
DC/DC CONVERTER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 530mA 9V - 36V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
Railway
Series
Features
Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
85%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Supplier Device Package
24-DIP
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, EAC
Current - Output (Max)
530mA
Standard Number
50155
Power (Watts)
8 W