RPS-120-48 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1866-4022-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RPS-120-48 |
Description | AC/DC CONVERTER 48V 84W |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input |
Mfr | Applications Medical |
Series | Voltage - Isolation 4 kV |
Packaging Box | Efficiency 91% |
Part Status Active | Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating) |
Type Open Frame | Features Adjustable Output |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC | Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.14" H (101.6mm x 50.8mm x 29.0mm) |
Voltage - Output 1 48V | Approval Agency CB, CE, cURus, TUV |
Current - Output 1 1.75 A | Base Product Number |