NMS-240-12
DigiKey Part Number
1866-NMS-240-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NMS-240-12
Description
CONFIG DC PWR MOD 12V(6.0-15.0V)
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V (6.0 ~ 15.0V) 240 W AC DC Configurable Power Supply Modules
Category
Voltage - Output 1 (Adj Range)
6 V ~ 15 V
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Current - Output 1 (Range)
0 A ~ 20 A
Series
Number of Positions
1
Packaging
Box
Power (Watts)
240 W
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, User Adjustable
Type
DC Output Module, Single
Standard Number
60601-1; 62368-1
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Output 1 (Supplier Preset)
12 V