NMP650-HHHH-10
DigiKey Part Number
1866-5512-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NMP650-HHHH-10
Description
AC/DC CONVERTER 24V 650W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
88.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Size / Dimension
9.84" L x 3.50" W x 1.61" H (250.0mm x 89.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
40 A