NCP-3200-48CAN
DigiKey Part Number
1866-NCP-3200-48CAN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP-3200-48CAN
Description
AC/DC CONVERTER 48V 3.216KW
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 400 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
500 V
Packaging
Box
Efficiency
94.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 400 VDC
Size / Dimension
12.80" L x 4.21" W x 1.61" H (325.1mm x 106.9mm x 40.9mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV, UKCA
Current - Output 1
67 A