IRM-30-24ST
DigiKey Part Number
1866-3048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRM-30-24ST
Description
AC/DC CONVERTER 24V 31W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 305 VAC Input
EDA/CAD Models
IRM-30-24ST Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
88.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
3.58" L x 1.56" W x 1.12" H (91.0mm x 39.5mm x 28.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
1.3 A