HRPG-1000N3-36
DigiKey Part Number
1866-HRPG-1000N3-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRPG-1000N3-36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 1008W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
93%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
8.58" L x 4.13" W x 2.42" H (218.0mm x 105.0mm x 61.5mm)
Voltage - Output 1
36V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV, UKCA
Current - Output 1
28 A