DRS-240-36CAN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
FORTEC Power GmbH
In Stock: 2
Datasheet
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 36V 6.6A
DRS-240-36CAN
DigiKey Part Number
1866-DRS-240-36CAN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRS-240-36CAN
Description
PWR SUPP, BATT & COND
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
6.6A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
238W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
92%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 305 VAC
Size / Dimension
5.09" L x 3.37" W x 4.93" H (129.2mm x 85.5mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
431V
Standard Number
Voltage - Output 1
36V