BIC-5K-96MOD
DigiKey Part Number
1866-BIC-5K-96MOD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BIC-5K-96MOD
Description
A/D +96V52A ; D/A +96V57A
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 96V 180 ~ 305 VAC Input
Voltage - Isolation
6 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
180 ~ 305 VAC
Size / Dimension
18.11" L x 8.31" W x 3.29" H (460.0mm x 211.0mm x 83.5mm)
Voltage - Output 1
96V
Current - Output 1
52 A