BIC-5K-380
DigiKey Part Number
1866-BIC-5K-380-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BIC-5K-380
Description
A/D +380V15A ; D/A +380V16A
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 380V 180 ~ 305 VAC Input
Voltage - Isolation
6 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
180 ~ 305 VAC
Size / Dimension
18.11" L x 8.31" W x 3.29" H (460.0mm x 211.0mm x 83.5mm)
Voltage - Output 1
380V
Current - Output 1
13.22 A