BIC-5K-24MOD
DigiKey Part Number
1866-BIC-5K-24MOD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BIC-5K-24MOD
Description
A/D +24V208A ; D/A +24V232A
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 180 ~ 305 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
6 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
91%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
180 ~ 305 VAC
Size / Dimension
18.11" L x 8.31" W x 3.29" H (460.0mm x 211.0mm x 83.5mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV, UKCA
Current - Output 1
208 A