NMP650-CEKK-03 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1886-5516-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NMP650-CEKK-03 |
Description | AC/DC CONVERTER 5V 12V 48V 650W |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 3 Output 5V 12V 48V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output 3 10 A |
Mfr | Power (Watts) |
Series | Applications ITE (Commercial), Medical |
Packaging Box | Voltage - Isolation 4 kV |
Part Status Active | Efficiency 88.5% |
Type Enclosed | Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating) |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Output 1 5V | Size / Dimension 9.84" L x 3.50" W x 1.61" H (250.0mm x 89.0mm x 41.0mm) |
Voltage - Output 2 12V | Approval Agency CB, CE, cURus, EAC, TUV |
Voltage - Output 3 48V | Standard Number 60601-1; 62368-1 |
Current - Output 1 36 A | Base Product Number |
Current - Output 2 20 A |