5.0SMDJ33A
DigiKey Part Number
3811-5.0SMDJ33ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ33A
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 93.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
93.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V