LMR-195-DB-1METER | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4613-LMR-195-DB-1METER-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LMR-195-DB-1METER |
Description | CABLE COAXIAL LMR-195 3.3' |
Customer Reference | |
Detailed Description | Coaxial Cable LMR-195 3.3' (1.00m) 50 Ohms |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shield Type Foil, Braid |
Manufacturer Amphenol Times Microwave Systems | Impedance 50 Ohms |
Series | Length 3.3' (1.00m) |
Packaging Spool | Jacket Color Black |
Part Status Active | Conductor Material Copper, Bare |
Cable Type Coaxial | Dielectric Material Cellular (Foam) Polyethylene (Cellular FPE) |
Cable Group LMR-195 | Dielectric Diameter 0.110" (2.79mm) |
Conductor Strand Solid | Shield Material Aluminum; Copper, Tinned |
Jacket (Insulation) Material Polyethylene (PE) | VoP, Velocity of Propagation 80.0 |
Jacket (Insulation) Diameter 0.195" (4.95mm) | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |