ESHSR-0003C0-002R7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Maxwell Technologies
In Stock: 35.426
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
3 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 55mOhm 1000 Hrs @ 85°C
ESHSR-0003C0-002R7
ESHSR-0003C0-002R7
DigiKey Part Number
589-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESHSR-0003C0-002R7
Description
CAP 3F -10% +20% 2.7V T/H
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Maxwell Technologies
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
3 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
-10%, +20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm