BCAP0010 P300 X12
DigiKey Part Number
589-BCAP0010P300X12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCAP0010 P300 X12
Description
CAP 10F 3V THROUGH HOLE
Customer Reference
Detailed Description
10 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 25mOhm
Category
Termination
PC Pins
Manufacturer
Maxwell Technologies
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial, Can
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
10 F
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm