XR21V1410IL16-F
DigiKey Part Number
1016-1300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XR21V1410IL16-F
Description
IC UART FIFO USB SGL 16QFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB Bridge, USB to UART USB 2.0 UART Interface 16-QFN (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XR21V1410IL16-F Models
Category
Standards
USB 2.0
Manufacturer
MaxLinear, Inc.
Voltage - Supply
2.97V ~ 3.63V
Packaging
Tray
Current - Supply
16mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C