HBWS1608-R15J
DigiKey Part Number
5262-HBWS1608-R15JTR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-HBWS1608-R15JCT-ND - Cut Tape (CT)
5262-HBWS1608-R15JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBWS1608-R15J
Description
FIXED IND 150NH 280MA 920 MOHM
Detailed Description
150 nH Unshielded Wirewound Inductor 280 mA 920mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
920mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
35 @ 150MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
150 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)