HBWS1608-8N2J
DigiKey Part Number
5262-HBWS1608-8N2JTR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-HBWS1608-8N2JCT-ND - Cut Tape (CT)
5262-HBWS1608-8N2JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBWS1608-8N2J
Description
FIXED IND 8.2NH 700MA 100 MOHM
Detailed Description
8.2 nH Unshielded Wirewound Inductor 700 mA 100mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4.6GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)