HBLS1005-56NJ_M
DigiKey Part Number
5262-HBLS1005-56NJ_MTR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-HBLS1005-56NJ_MCT-ND - Cut Tape (CT)
5262-HBLS1005-56NJ_MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBLS1005-56NJ_M
Description
FIXED IND 56NH 200MA 1.2 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 nH Unshielded Multilayer Inductor 200 mA 1.2Ohm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
1.2Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
800MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)