HBLS1005-1N2S_M
DigiKey Part Number
5262-HBLS1005-1N2S_MTR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-HBLS1005-1N2S_MCT-ND - Cut Tape (CT)
5262-HBLS1005-1N2S_MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBLS1005-1N2S_M
Description
FIXED IND 1.2NH 300MA 100 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 100mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)