BCAS160808A471
DigiKey Part Number
5262-BCAS160808A471TR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-BCAS160808A471CT-ND - Cut Tape (CT)
5262-BCAS160808A471DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCAS160808A471
Description
FERRITE BEAD 470 OHM 0603 1LN
Detailed Description
470 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 200mA 700mOhm
Category
Current Rating (Max)
200mA
DC Resistance (DCR) (Max)
700mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Height (Max)
0.031" (0.80mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
470 Ohms @ 100 MHz