ACMS201209A101
DigiKey Part Number
5262-ACMS201209A101TR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-ACMS201209A101CT-ND - Cut Tape (CT)
5262-ACMS201209A101DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACMS201209A101
Description
FERRITE BEAD 100 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 3A 40mOhm
Category
Current Rating (Max)
3A
Manufacturer
Max Echo
DC Resistance (DCR) (Max)
40mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
100 Ohms @ 100 MHz