ZPCS2P5Y331S
DigiKey Part Number
4491-ZPCS2P5Y331STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Zowie Technology Corporation
Manufacturer Product Number
ZPCS2P5Y331S
Description
CAP AL-POL 330UF -35+10% 2.5V SM
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 9mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Zowie Technology Corporation
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Series
Ripple Current @ High Frequency
7700 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Lead Spacing
0.063" (1.60mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Capacitance
330 µF
Surface Mount Land Size
0.102" L x 0.039" W (2.60mm x 1.00mm)
Tolerance
-35%, +10%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
2.5 V
Package / Case
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm