V42MLA1206NH | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | V42MLA1206NH |
Description | VARISTOR 53V 180A 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 53 V 180 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | V42MLA1206NH Models |
Category | Varistor Voltage (Max) 60 V |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Current - Surge 180 A |
Series | Energy 0.8J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 425 pF @ 1 MHz |
Maximum AC Volts 30 V | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Maximum DC Volts 42 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Min) 46 V | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Varistor Voltage (Typ) 53 V |