V36ZA80P
DigiKey Part Number
F3082-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V36ZA80P
Description
VARISTOR 36V 2KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
39.6 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
160J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
12000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
23 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
28 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
32.4 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
36 V