V320LA7P is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 60.553
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 8.645
Datasheet
Eaton - Electronics Division
510 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V320LA7P
DigiKey Part Number
F1953-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V320LA7P
Description
VARISTOR 510V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
25J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
95 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
420 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V