TPSMB600CA-A
DigiKey Part Number
F11765TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11765CT-ND - Cut Tape (CT)
F11765DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMB600CA-A
Description
TVS DIODE 511VWM 828VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
828V Clamp 800mA Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
800mA
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
511V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
570V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
828V