TPSMA6L13A
DigiKey Part Number
F6151TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6151CT-ND - Cut Tape (CT)
F6151DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMA6L13A
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO221AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21.5V Clamp 28A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPSMA6L13A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V