TMOV34S181MP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
284 V 40 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV34S181MP
DigiKey Part Number
F10934-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV34S181MP
Description
VARISTOR 284V 40KA SQUARE 34MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
312 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
40 kA
Series
Energy
400J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
6800 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
180 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
240 V
Features
Thermally Protected
Varistor Voltage (Min)
256 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
284 V
Package / Case
Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead