TMOV14RP550E
DigiKey Part Number
F10932-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14RP550E
Description
VARISTOR 910V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
910 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Capacitance @ Frequency
180 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
550 V
Maximum DC Volts
715 V
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V