TMOV14RP150E
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV14RP150E
DigiKey Part Number
F4006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14RP150E
Description
VARISTOR 240V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
240 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Energy
60J
Capacitance @ Frequency
800 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Varistor Voltage (Typ)
240 V
Package / Case
Disc 14mm