SZ1SMA12CAT3G
DigiKey Part Number
18-SZ1SMA12CAT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SZ1SMA12CAT3GCT-ND - Cut Tape (CT)
18-SZ1SMA12CAT3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMA12CAT3G
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 20.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SZ1SMA12CAT3G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V