SPXV016.T
DigiKey Part Number
5666-SPXV016.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPXV016.T
Description
FUSE SOLAR 1500VDC 16A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16A 1.5 kVDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Solar (Photovoltaic)
Series
Approval Agency
CE, gPV, UL
Packaging
Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Part Status
Active
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Mounting Type
Requires Holder
Size / Dimension
0.406" Dia x 3.333" L (10.31mm x 84.65mm)
Fuse Type
Cartridge
Melting I²t
404.0
Current Rating (Amps)
16A
DC Cold Resistance
0.013 Ohms