SPXV010.T
DigiKey Part Number
5666-SPXV010.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPXV010.T
Description
FUSE CARTRIDGE 10A 1.5KVDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10A 1.5 kVDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
1.5 kVDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Solar (Photovoltaic)
Series
Approval Agency
CE, UR
Packaging
Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage
15kA
Part Status
Active
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Mounting Type
Requires Holder
Size / Dimension
0.406" Dia x 3.333" L (10.30mm x 84.65mm)
Fuse Type
Cartridge
Melting I²t
407.0
Current Rating (Amps)
10A
DC Cold Resistance
0.0223 Ohms