SPD2-350-3P0-R
DigiKey Part Number
5666-SPD2-350-3P0-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPD2-350-3P0-R
Description
SPD TYPE 1/TYPE 2 350VAC MCOV
Customer Reference
Detailed Description
Surge Protection Device (SPD) 350VAC MCOV 3 Pole
EDA/CAD Models
SPD2-350-3P0-R Models
Current - Short Circuit Rating (SCCR)
200 kA
Voltage - Protection Rating (VPR)
1 kV
Voltage - Protection Level (VP) (2416)
1.75 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Number of Poles
3
350VAC