SP3003-04ATG
DigiKey Part Number
F3303TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3303CT-ND - Cut Tape (CT)
F3303DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP3003-04ATG
Description
TVS DIODE 6VWM 15VC 10MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15V Clamp 2.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 10-MSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SP3003-04ATG Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
15V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A (8/20µs)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Type
Steering (Rail to Rail)
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
4
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6V (Max)