SMDC185F/33-2
DigiKey Part Number
SMDC185F/33-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDC185F/33-2CT-ND - Cut Tape (CT)
SMDC185F/33-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDC185F/33-2
Description
PTC RESET FUSE 33V 1.85A 2920
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 1.85 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMDC185F/33-2 Models
Category
Current - Trip (It)
3.7 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Max
40 A
Series
Time to Trip
2.5 s
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2920 (7351 Metric), Concave
Type
Polymeric
Size / Dimension
0.295" L x 0.201" W (7.50mm x 5.10mm)
Voltage - Max
33V
Thickness (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.85 A