SMBJ16CA
DigiKey Part Number
SMBJ16CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ16CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ16CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ16CA
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 23.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ16CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.1A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V