SLD8S57A
DigiKey Part Number
F8160TR-ND - Tape & Reel (TR)
F8160CT-ND - Cut Tape (CT)
F8160DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD8S57A
Description
TVS DIODE 57VWM 92.7VC SMTO-263
Detailed Description
92.7V Clamp 75.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMTO-263
EDA/CAD Models
SLD8S57A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
75.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
7000W (7kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
57V
Voltage - Breakdown (Min)
63.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
92.7V