SLD30-018
DigiKey Part Number
F6836TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6836CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD30-018
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 105.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLD30-018 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
105.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V