Q6008L4TP
DigiKey Part Number
F9552-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q6008L4TP
Description
TRIAC 600V 8A ITO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 600 V 8 A Through Hole ITO-220AB
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
83A, 100A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
25 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Supplier Device Package
ITO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V