NANOSMDCH030F/24-02
DigiKey Part Number
F10984TR-ND - Tape & Reel (TR)
F10984CT-ND - Cut Tape (CT)
F10984DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NANOSMDCH030F/24-02
Description
PTC RESET FUSE 24V 300MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 300 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
500 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.95 Ohms
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Voltage - Max
24V
Size / Dimension
0.134" L x 0.071" W (3.40mm x 1.80mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
300 mA
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
820 mA
Approval Agency
UL
Current - Max
10 A