NANOSMDCH010F-02
DigiKey Part Number
NANOSMDCH010F-02TR-ND - Tape & Reel (TR)
NANOSMDCH010F-02CT-ND - Cut Tape (CT)
NANOSMDCH010F-02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NANOSMDCH010F-02
Description
PTC RESET FUSE 30V 100MA 1206
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 100 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Current - Max
10 A
Time to Trip
100 ms
Series
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.1 Ohms
Digi-Reel®
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
10 Ohms
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Max
30V
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.59mm)
Current - Trip (It)
350 mA
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)