NANOSMDC016F-2
DigiKey Part Number
NANOSMDC016F-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
NANOSMDC016F-2CT-ND - Cut Tape (CT)
NANOSMDC016F-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NANOSMDC016F-2
Description
PTC RESET FUSE 48V 160MA 1206
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 48V 160 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NANOSMDC016F-2 Models
Category
Current - Max
10 A
Time to Trip
300 ms
Series
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.1 Ohms
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Max
48V
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
160 mA
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Current - Trip (It)
450 mA