NANOSMDC010F-2
DigiKey Part Number
NANOSMDC010F-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
NANOSMDC010F-2CT-ND - Cut Tape (CT)
NANOSMDC010F-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NANOSMDC010F-2
Description
PTC RESET FUSE 60V 100MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 100 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Current - Trip (It)
250 mA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Max
10 A
Series
Time to Trip
1 s
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Type
Polymeric
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.59mm)
Voltage - Max
60V
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA