MINISMDC075F/33-2
DigiKey Part Number
MINISMDC075F/33-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MINISMDC075F/33-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MINISMDC075F/33-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MINISMDC075F/33-2
Description
PTC RESET FUSE 33V 750MA 1812
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 750 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric)
Category
Time to Trip
1 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
110 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
390 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Voltage - Max
33V
Size / Dimension
0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.057" (1.46mm)
Current - Trip (It)
1.6 A
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Current - Max
100 A