MINISMDC075F/24-2
DigiKey Part Number
MINISMDC075F24-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MINISMDC075F24-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MINISMDC075F24-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MINISMDC075F/24-2
Description
PTC RESET FUSE 24V 750MA 1812
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 750 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
300 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
90 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
290 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
24V
Size / Dimension
0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.057" (1.46mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Current - Max
40 A