MICROSMDCH010F-02
DigiKey Part Number
MICROSMDCH010F-02TR-ND - Tape & Reel (TR)
MICROSMDCH010F-02CT-ND - Cut Tape (CT)
MICROSMDCH010F-02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MICROSMDCH010F-02
Description
PTC RESET FUSE 30V 100MA 1210
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 100 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Current - Max
10 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Time to Trip
100 ms
Series
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.2 Ohms
Digi-Reel®
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
11 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
30V
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Size / Dimension
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Trip (It)
350 mA
Thickness (Max)
0.038" (0.97mm)